1919 yılında Hollanda’nın Roterdam şehrinde kurulan KLM veya Hollanda Kraliyet Havayolları, dünyanın en eski havayolu unvanını taşıyor. KLM Hollanda Kraliyet Havayolları’nın merkezi Amsterdam Schiphol Havalimanı. KLM Hollanda Kraliyet Havayolları, Air France ile ortak çatı altında hareket ediyor. Geniş filosu ile dünyanın birçok noktasına seferler düzenleyen KLM, aynı zamanda SkyTeam havayolları ağına üye.

KLM Hollanda Kraliyet Havayolları’nda check-in işlemleri sırasında koltuğunuzu belirleyebildiğiniz gibi uçakta başka kimlerin olduğunu da görmek isterseniz Meet&Seat’i kullanabiliyorsunuz. Uçuşunuzu değiştirmek veya iptal etmek isterseniz ve hatta Flying Blue Mil Puanı kazanmak için farklı ücret türlerini incelemeyi unutmayın. Avrupa içinde uçacaksanız, Light ya da Standart bilet alırsanız seçenek olarak Esneklik de satın alabiliyorsunuz. Bu sayede seyahat tarihinizi, saatinizi veya varış noktanızı değiştirmek istediğinizde 3 defaya mahsus ücretsiz faydalanabiliyorsunuz. Fulltrip uçak bileti servisiyle tekerlekli sandalye ve yemek talebi oluşturabilir, hava yolu üyelik kartlarınızı kullanarak puanlarınızı biriktirmeye devam edebilirsiniz.

KLM Hollanda Kraliyet Havayolları Check-in

KLM Hollanda Kraliyet Havayolları’nda online check-in işlemlerinizi web sitesi üzerinden, havalimanındaki kiosklardan veya cep telefonlarınız aracılığıyla yapabilirsiniz. Check-in işlemleri için; bilet numaranız veya rezervasyon kodunuz ile uçuş numaranızı ilgili alanlara girmelisiniz. Check-in işlemi sırasında koltuğunuzu seçebilir veya bir ekstra koltuk ayarlayabilirsiniz. KLM Hollanda Kraliyet Havayolları ile uçuyorsanız bilmeniz gerekir ki; check-in işlemlerinizi kalkıştan 30 saat önce başlayarak kalkışa 1 saat kalana kadar tamamlamalısınız. Online check-in işlemlerini önceden tamamlayamayan yolcular ise check-in yapabilmek için uçuştan 3 saat önce KLM Hollanda Kraliyet Havayolları kontuarlarından işlemlerini yaptırmalı. Kıtalararası uçuşlarda kalkışa 60 dakika kaldığında, Avrupa’ya gerçekleştirilen uçuşlarda ise kalkışa 40 dakika kaldığında check-in süresinin bittiğini de belirtmekte fayda var.

KLM Hollanda Kraliyet Havayolları Koltuk Seçimi

KLM Hollanda Kraliyet Havayolları uçuşlarında, check-in açık olduğu sürece normal koltuk seçmek ücretsiz. Yolculuğunuzdan çok önce de normal koltuk seçimini yapabiliyorsunuz ancak bu hizmet genelde ücretli oluyor. Elbette ki bazı yolcular ücretten muaf.

Economy Class koltukları genelde Economy Comfort'un hemen arkasında yer alıyor.  2 koltuklu sırada olan koltuklarda ayak uzatma bölümleri 79 ila 81 cm arası.

Economy Comfort sınıfında ise daha fazla ayak uzatma bölümü ve ekstra koltuk yatırma avantajına sahip koltuklar sizi bekliyor. Economy Regular sınıfında yatırma özellikli ergonomik tasarımlı koltukları seçebilirsiniz. World Business Class sınıfında olan uyuma koltuğu veya tamamen yatabilen koltuklarda keyifli bir yolculuk geçirirken Europe Business Class sınıfındaki yolcular uçuş sırasında çok daha fazla kişisel alana, ekstra ayak uzatma bölümüne ve daha fazla koltuk yatırma özelliğine sahip koltukları seçebiliyor. 

KLM Hollanda Kraliyet Havayolları Bagaj Hakkı ve Ücretleri

KLM Hollanda Kraliyet Havayolları’nda bagaj hakkı ve ücretleri, gideceğiniz destinasyona ve seyahat sınıfınıza göre değişiklik gösteriyor. Bagaj ücretlerini KLM Hollanda Kraliyet Havayolları web sitesinde, bagaj bölümünde bulabilirsiniz. Ekonomi sınıfı uçuşlar için 1 adet el bagajı ağırlığınız 12 kiloyu, Business uçuşlarınız için ise 18 kiloyu geçmemeli. Daha fazla bagaj götürmek isterseniz, ekstra bagaj işlemlerinizi internet üzerinden indirimle yapabilirsiniz.

KLM Hollanda Kraliyet Havayolları Yiyecek, İçecek ve İkram

KLM Hollanda Kraliyet Havayolları’nda ücretsiz yiyecek ve içecek servisi yapılıyor ancak yemek seçenekleri seyahat sınıfınıza göre değişiklik gösteriyor.

Economy Class’da seçtiğiniz içecekle birlikte lezzetli bir yemek veya sağlıklı bir sandviçin tadını çıkarabilirsiniz. Economy Class yolcularına, 45 dakikalık kısa uçuşlarda atıştırmalık aperatifler verilirken 120 dakikaya kadar olan seyahatlerde sandviç ve tatlı ikram ediliyor. 120 dakikanın üzerindeki tüm uçuşlarda ise sıcak atıştırmalıklar, tatlı ve unlu mamuller sunuluyor.

Business Class’da ise en iyi aşçılar tarafından hazırlanan kaliteli yemekler, özel şaraplarla ve diğer içeceklerle geliştirilmiş geniş içecek ve atıştırmalık yelpazesiyle kendinizi şımartabilirsiniz.

World Business yolcularına, porselen takımlarla sunulan yemekler ve bu lezzetlere eşlik eden şarap ve diğer alkollü içecekler sunuluyor. Genel olarak üç yemekten oluşan doyurucu menülerin yanında vejetaryenler için hazırlanmış özel yemekler de talep edilebiliyor.

Europe Business koltuklarında seyahate çıkan yolcuların uçuşları sabah saatlerindeyse zengin bir kahvaltı ve sıcak içecekler sunuluyor. Üç sıcak yemeğin sunulduğu öğle ve akşam yemeklerinin haricinde yolcular aperatif ve salata siparişi de verebiliyor. Ayrıca alkollü ve alkolsüz tüm içecekler yolculara ikram ediliyor.

Ücrete tabi olarak; kıtalararası tüm KLM uçuşlarında tıbbi, dini sebepler veya rejim gereksinimleriniz için özel bir yemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, sınıfınız ne olursa olsun uçuş gününüzden 90 gün veya 48 saat öncesinden bilgi vererek, seçim yapabileceğiniz A La Carte menülerden, ücretini ödemek kaydıyla seçimlerinizi yapabilirsiniz.

 

 

Diğer Hava Yolları

KLM Havayolları Uçak Bileti Yorumlar