Pegasus, 1990 yılında Aer Lingus, Silkar Yatırım ve Net Holding'in ortak girişimiyle İstanbul'da kuruldu. 2005 yılında ise ESAS Holding tarafından satın alındı. Pegasus, Official Airline Guide (OAG) tarafından hazırlanan raporda 2011 ve 2012 yıllarında olduğu gibi 2013 yılında da koltuk kapasitesi açısından tarifeli uçuş gerçekleştiren Avrupa’nın en büyük 25 hava yolu arasında “Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Havayolu” seçildi. Pegasus yurt içinde 36, yurt dışında 72 olmak üzere toplamda 40 ülkede toplam 108 noktaya tarifeli seferler düzenliyor.

Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş. bünyesinde toplam 76 adet uçak var. Uçaklarından 66’sı Pegasus, 7’si Izair-İzmir Havayolları A.Ş. ve 3’ü ise Air Manas LLC. Co. adına uçuyor.

Fulltrip uçak bileti servisiyle tekerlekli sandalye ve yemek talebi oluşturabilir, hava yolu üyelik kartlarınızı kullanarak puanlarınızı biriktirmeye devam edebilirsiniz. Pegasus, misafirleri için Pegasus Plus hizmetini sunuyor. Bu hizmete dahil olan herkes uçtukça puan biriktirebiliyor. Cep telefonu numarasıyla kolayca kayıt olunabilen bu serviste 1 uçuş, 1 TL olarak hesaplanıyor. Biriktirdiğiniz bu puanları ise uçuşlarınızda, saat seçimlerinde hatta alan vergisi ödemede bile kullanabilirsiniz. Pegasus Plus üyeleri koltuk seçerken, ekstra bagaj alırken, opsiyonlu bilet rezervasyonu yaparken, yemek siparişi verirken hatta biriktirdiği puanları harcarken bile puan kazanabiliyor.

Pegasus Check-in

Pegasus yolcuları, havaalanına gitmeden önce mobil aplikasyon aracılığıyla veya web sitesinde bulunan ‘Check-in’ sayfasından Rezervasyon (PNR) numarası, ad-soyad bilgilerini girerek check-in işlemlerini tamamlayabiliyor. Yolcular mobil biniş kartlarını alabiliyor ve biniş kartlarını yazdırabiliyorlar.

İç hat yolcusuysanız uçuşunuzdan 72 saat öncesinde check-in işlemlerinizi tamamlayabiliyorsunuz. Uçuştan en geç 45 dk. önce check-in işlemlerini tamamlamalısınız. Bagaj teslimleri için ise 60 dakika öncesinde bagajınızı teslim ettiğinizden emin olun. Kapı numaranıza baktıktan sonra kapı açılış saatinizden 30 dakika önce kapıda olmayı unutmayın. Uçuşa 10 dk. kala uçağın biniş kapısında olunmaması halinde yolcular, uçuşlar ilgili tüm haklarını kaybediyor.

Dış hat yolcusuysanız, uçuşunuzdan 72 saat önce başlayan check-in işlemlerinizi tamamlayın. Uçuş saatinizden 120 dakika önce bagajınızı kontuar görevlilerine teslim edin. Uçuşunuzdan 45 dakika önce check-in işlemlerinin kapandığını unutmayın. Uçuş saatinizden 40 dakika önce ise kapıda olun.

Pegasus Koltuk Seçimi

Pegasus’ta uçuşlar için koltuk atamaları check-in işlemi sırasında otomatik olarak yapılıyor. Özel bir koltuk talebiniz olması durumunda ise bilet satın alma aşamasında ücrete tabi olarak koltuk seçimi yapabilirsiniz.

Koltuk seçimlerinde Pegasus'un uyguladığı ücret tarifesi ise şöyle; uzun boylu ve rahat seyahat etmek isteyenlerin tercih edeceği ekstra diz mesafeli koltuklar yurt içinde 24 TL'den, yurt dışında ise 13 dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor.

Ön koltukları tercih etmek isterseniz, yurtiçi için 20 TL, yurt dışı için ise 12 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Pencere kenarları yurt içinde 16 TL'den, yurt dışında ise 7 dolardan başlarken, koridor kenarları yurt içinde 16 TL'den, yurt dışında ise 7 dolardan başlıyor.

Pegasus Bagaj Hakkı ve Ücretleri

Pegasus bagaj haklarına baktığımızda, el bagajının bir adedi, 20x40x55 cm boyutlarını ve 8 kg. ağırlığını aşmaması gerekiyor.

Pegasus'ta faydalanabileceğiniz paketlere göre bagaj hakları değişmekte olup, iç hatlarda ‘Süper Eko’ paket satışı olmasa da 'Eko Paket'te ve 'Business Flex Paket'inde bagaj hakkı 15 kg. iken, 'Avantaj Paket'te 20 kg.'dır. Dış hatlarda ise tüm paketlere 20 kg. sınırı uygulanıyor.

Pegasus Yiyecek, İçecek ve İkram

Pegasus’ta tüm yeme-içme servisleri ücretli. Önceden, internet üzerinden verilen siparişler daha uygun fiyata geliyor. Pegasus; sıcak yemekten salataya, kahvaltıdan sushi’ye, pastadan alkollü-alkolsüz içeceklere kadar geniş bir lezzet yelpazesine sahip. Pegasus’un menüsünde bebek ve çocuk menüsü ayrıca glütensiz ve vejetaryen menü de yer alıyor. Uçuşunuza denk gelen doğum günü kutlamaları için ise Pegasus pastanızı hazırlamış bile. Yemek siparişlerinizi Fulltrip üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Diğer Hava Yolları

Pegasus Uçak Bileti Yorumlar