Trabzon Uçak Bileti

4000 yıllık bir tarihi geçmişi bulunan Trabzon, zengin kültürü ile Doğu Karadeniz bölgesinin nadide şehirlerinden biridir. Evliya Çelebi'nin yanı sıra Fallmerayer ve Frunze gibi pek çok seyyahın dikkatini çeken şehir, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Günümüze dek pek çok medeniyetin ilgisini cezbeden bu kent, yüzyıllardır ticaret kenti olma özelliğini korumaktadır. Kültürel özellikleri ile de ön plana çıkan şehirde 18. yüzyıldan bu yana şehir tiyatrosunun örnekleri olduğu bilinmektedir. Ayrıca, milli mücadeledeki rolü ile yakın tarihe de önemli bir katkısı bulunmaktadır.

Trabzon'da gezilecek yerler

Trabzon'da gezilecek yerler denilince pek çoğumuzun aklına öncelikle Sümela Manastırı gelir. Bulunduğu konum ve mimarisi ile dikkat çeken manastırın yapım tarihi net olmamakla beraber, MS. 375 yılına kadar dayanıyor. Bu manastır her ne kadar bir müze olsa da burada zaman zaman ayinlere rastlamak da mümkündür. Trabzon gezinize Sümela Manastırını mutlaka dahil etmelisiniz. Çok fazla bilinmese de Sümela kadar görkemli olan Peristan Manastırı da görmeniz gereken mekanlardan biridir. Tarihi 4. yüzyıla kadar dayanır. Şehre yüksek bir noktadan bakmak isteyenler için ise Boztepe ideal mekanlardan biridir. Bir demlik çay eşliğinde size eşsiz bir seyir keyfi sunacaktır. Trabzon'a gidince görmeniz gereken yerler arasında Uzungöl de bulunuyor. Karadeniz'in heybetli dağları arasındaki bu doğa harikasına yukarıdan bakmalısınız. Ortahisar Cami de fetihten önce kilise olarak kullanılmakla birlikte günümüzde hala ibadete açıktır ve mükemmel bir mimariye sahiptir. Trabzon kent merkezinde yer alan ve hala çarşı işlevini sürdüren Bedesten, Yavuz Sultan Selim'in annesi tarafından yaptırılmıştır. Kentte Roma dönemine ait eserleri de bulmak mümkündür. Bunun örneklerinden biri de Trabzon Kalesidir. Kral I. Manuel tarafından yaptırılan ve günümüzde müze olarak kullanılan Ayasofya ise zamanında bir manastır kilise olarak kullanılmıştır. Müzede en çok güney kısım dikkati çeker. Burada Adem ve Havva'nın yaradılışından, Habil ve Kabil'in cinayetine kadar pek çok tasvir bulunur.

Trabzon'da Konaklama

Özellikle Trabzon kent merkezinde konaklama için 5 yıldızlı otel bulmak mümkündür. Ulaşım konusunda sıkıntınız yoksa kent merkezinden uzakta ve butik tarzda tasarlanmış yayla otellerini de tercih edebilirsiniz. Oksijene doymanızı sağlayan bu oteller de büyük otellerin size sunacağı konforu sunuyor. Yayla otelleri arasında apart tipi odalar bulmak mümkünken bu odalar Trabzon'un doğasına uygun olarak genellikle ahşaptır. Alternatif olarak ise tek bir kompleksten oluşan fakat oda sayısı düşük tutulmuş oteller de bulunur. Butik oteller çoğunlukla aile işletmeleridir. Sitemizde bulunan Trabzon otel arama sisteminden yararlanarak yayla tipi otellerden büyük otellere kadar farklı alternatifleri görebilirsiniz.

Trabzon'da Hava Durumu

Tipik Karadeniz iklimini yansıtan Trabzon'da her mevsim yağış görülür. Kışlar ılık geçmekle birlikte yazın serin bir hava hakimdir. Trabzon'un kıyı kesimlerinde yumuşak bir iklim bulunurken iç kesimlerinde daha sert hava koşulları mevcuttur.

Trabzon'a planladığınız yolculuk için tahmin aracımızı kullanarak ilgili döneme ait hava durumunu kontrol edebilirsiniz:

Sizin İçin Seçtiğimiz Trabzon otelleri