Türkiye’nin “yükselen değeri” Türk Hava Yolları, 1933 yılında 5 uçakla başladığı yolculuğuna bugün, 336 (yolcu ve kargo) uçaktan oluşan filosu ile devam ediyor. Kaydettiği büyüme rakamları ile dünyanın önde gelen havayolu şirketleri arasında anılan Türk Hava Yolları, 2013’de aldığı önemli kararla Türk Sivil Havacılık tarihinin en büyük uçak alımına imza attı. Mevcut 170 uçaklık siparişi ve kiralanacak/kira süresi sona erecek uçaklar göz önüne alındığında, 2023 yılı sonunda Türk Hava Yolları filosunda kargo uçakları dâhil, toplam uçak sayısının 500’ü bulması bekleniyor.

“Skytrax” değerlendirmelerinde geçtiğimiz yıllarda birçok ödülün sahibi olan Türk Hava Yolları, 2009 ve 2010 yıllarında “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçilirken, 2010 yılında aynı zamanda, “Avrupa’nın En İyi 3. Havayolu Şirketi” olarak ilân edildi. Yine aynı yıla ait değerlendirmelerde, Türk Hava Yolları ve DO&CO ikram şirketinin ortak kuruluşu olan, Turkish DO&CO’nun hazırladığı ekonomi sınıfı ikramı, dünya sıralamasında en iyi ikram seçildi. 2011 yılı Skytrax değerlendirmesine göre “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi”, Comfort Class koltuğunda “En İyi Premium Ekonomi Koltuğu” ve tekrar “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçilen Türk Hava Yolları, ekonomi sınıfında sunulan ikramı ile dünya sıralamasındaki birinciliğini korudu. Skytrax denetimleri neticesindeki tüm değerlendirme kategorilerinde, Avrupa’nın “4 yıldız” sahibi tek havayolu şirketi olmaya devam eden Türk Hava Yolları, 2012 yılında olmaya devam eden Türk Hava Yolları, 2012 yılında unvanını üst üste 2. kez elde etti. Skytrax 2013 neticelerine göre Türk Hava Yolları, art arda 3 kez olmak üzere Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ilân edildi. Peş peşe 5. kez “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçilen Türk Hava Yolları, uzun uçuşlarda Business Class yolcularına sunduğu ‘Flying Chef’ hizmeti ile de dünya sıralamasında “En İyi Business İkram Servisi” ödüllerine de lâyık görüldü. Skytrax 2014 değerlendirmesine göre üst üste 4. kez “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçilen Türk Hava Yolları, 6. kez de “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” olma başarısını yineledi. Ve ayrıca, dünyanın “En İyi Business Class İkram Servisi” ve “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı” ödüllerine de lâyık görüldü. 2015 Skytrax yolcu değerlendirme sonuçlarına göre son beş yıldır “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” ilân edilen Türk Hava Yolları, üst üste 7. kez “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçildi. 2015 yılı değerlendirme sonuçlarına göre küresel taşıyıcı ayrıca, Dünya’nın, “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu” ve “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı” ödüllerinin de sahibi oldu. Skytrax 2016 değerlendirmesinde tekrar “Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçilip, üst üste 6. kez bu ödüle lâyık görülen Türk Hava Yolları aynı zamanda peş peşe sekizinci kez de “Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” unvanına sahip oldu. Bu yıla ait değerlendirmede bayrak taşıyıcı ayrıca, dünya sıralamasında “En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı” ve “En İyi Business Class İkram Servisi” ödüllerinin de sahibi oldu.

Yolcularına daha geniş bir dünyanın kapılarını açan Türk Hava Yolları, kapsamlı uçuş ağı sayesinde bugün dünyanın farklı yerlerinde yer alan 300 noktaya uçuş sağlıyor. Toplamda 120 ülkeye sefer düzenleyen bayrak taşıyıcı havayolu, bu özelliği ile dünya sıralamasında ilk basamakta yer alıyor.

On yılı aşkın süredir, taşınan yolcu potansiyelinde de yükselen bir performans sergileyen Türk Hava Yolları, 2003 yılında 10,4 milyon yolcu taşımışken, yolcu sayısını 2010 yılında 29,1 milyona, 2011’de 32,6 milyona, 2012’de 39 milyona, 2013’de 48,3 milyona çıkarmayı başardı. 2014 yılına gelindiğinde önemli bir büyüme oranıyla yaklaşık 55 milyon yolcu taşıyan küresel taşıyıcı, 2015’de 61,2 milyon, 2016 bitiminde ise 62,8 milyon yolcu taşıdı. Ocak-Haziran 2017 döneminde taşıdığı 30,3 milyon yolcu ile milli havayolu, bugüne kadarki en yüksek ilk yarıyıl yolcu rakamına ulaştı.

Fulltrip uçak bileti servisiyle tekerlekli sandalye ve yemek talebi oluşturabilir, hava yolu üyelik kartlarınızı kullanarak puanlarınızı biriktirmeye devam edebilirsiniz. Türk Hava Yolları özel yolcu programı Miles&Smiles, seyahatlerinizi avantaja çeviriyor. Programa üye olduğunuzda ödül bilet kazanabilir, ekstra bagaj hakkı elde edebilir, Millerinizle alışveriş yapabilir ve bunun gibi birçok ayrıcalıktan faydalanabilirsiniz.

Türk Hava Yolları Check-in

Türk Hava Yolları yolcuları check-in işlemlerini havalimanlarındaki kontuar ve kiosklardan yapabileceği gibi mobil aplikasyon ve web sitesi aracılığıyla da yapabiliyor. Kontuar check-in işlemi, iç hatlarda uçuş saatinden 45 dakika, dış hatlarda ise 60 dakika önce sona eriyor. Online check-in işlemi uçağın kalkış saatinden 24 saat önce başlıyor; kalkışa 90 dakika kala sona eriyor. Online check-in işlemleri için PNR numaranız, adınız ve soyadınız gerekiyor. Online check-in yapmış yolcular; kiosklar aracılığıyla seçtikleri koltukları değiştirebiliyor veya biniş kartlarını bastırabiliyor. Kiosklarda check-in işlemleri uçağın kalkış saatinden 12 saat önce başlıyor ve iç hat uçuşundan 45 dakika; dış hat uçuşundan 60 dakika önce sona eriyor.

Dış hat Türk Hava Yolları uçuşları için uçağın tarifeli kalkış saatinden 2 saat, iç hat uçuşlarında ise 1 saat önce havalimanında bulunmanız gerekiyor. İç hat uçuş saatinden en geç 45 dakika önce; dış hat uçuş saatinden en geç 60 dakika önce kontuardan veya kiosklarından biniş kartınızı almalısınız.

Türk Hava Yolları Koltuk Seçimi

Türk Hava Yolları uçuşunuzdan önce koltuk seçiminizi yapmak için online check-in hizmetinden faydalanmanız gerekiyor. Standart koltuk seçimlerinin ücretsiz yapılabildiği ekonomi sınıfında geniş diz mesafeli, acil çıkış sırası, pencere kenarı, koridor kenarı gibi özel koltuklar için ayrıyeten ücret isteniyor. Ayrıca Türk Hava Yolları’nda koltuk seçimleri seyahat sınıfına göre değişiklik gösteriyor.

Business Class koltuklarında dirsekliğin altında bulunan paravanla kendinize özel bir alan yaratabiliyorsunuz.  Koltuklar yatay olarak açılabiliyor ve 188 cm boyutunda bir yatağa dönüşebiliyor. Koltuk aralıkları uçak tipine göre 1 m 95 cm ile 81 cm arasında değişiklik gösteriyor. Business Class koltuklarında masaj yapma özelliği, okuma lambası, dönen masa, elektrik kaynağı bulunuyor.

Economy Class koltukları ise 15 cm yatırılabiliyor. Koltuk aralığı 78 cm olan koltuklarda elektrik kaynağı, eğlence sistemi, ayarlanabilir baş ve ayak desteği bulunuyor.

Türk Hava Yolları Bagaj Hakkı ve Ücretleri

Türk Hava Yolları'nda da diğer havayolu şirketlerinde olduğu gibi her uçuşa göre bagaj hakları değişiklik gösteriyor. Tüm uçuşlarda bilmeniz gereken tek bagaj ağırlığı maksimum 32 kg. olabilir. Business ve Economy Class olarak seyahat sınıflarını ikiye ayıran THY'de yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda Business Class yolcuları 30, Economy Class yolcuları ise 20 kg.'a kadar bagaj hakkında sahip.

Türk Hava Yolları Yiyecek, İçecek ve İkram

Türk Hava Yollar yolcuları yeme-içme hizmetinden ücretsiz olarak faydalanıyor. Şirket, seyahat sınıflarına göre yeme-içme menüsünü şekillendiriyor. Türk Hava Yolları yiyecek ve içecek siparişlerinizi Fulltrip ile de oluşturabilirsiniz.

Economy Class iç hat uçuşlarında, içeriği sefer saatine göre değişen, ev yapımı ciabatta ekmeğiyle yapılan sıcak sandviç ikramında bulunuyor. 2 saate kadar süren dış hat uçuşlarında, ev yapımı artizan ekmekle hazırlanan sıcak sandviç ikram ediliyor. 2-3 saat arası süren dış hat uçuşlarında ise sıcak sandviçin yanında, kek ikramı oluyor. 2-3 saat aralığındaki belirli seferlerde, seferin kalkış saatine göre, sıcak/soğuk kahvaltı ya da sıcak/soğuk yemek ikramları da bulunuyor. 3 saat ve üzeri uçuşlarda sıcak/soğuk kahvaltı ya da sıcak/soğuk yemek servis ediliyor. Ayrıca bazı uzun uçuşlarda sandviç ve kek çeşitleriyle birlikte snack (atıştırmalık) servisi de oluyor. Ayrıca, iç hatlar hariç tüm seferlerde ihtiyaç ve tercihlerinize göre özel yemek talebinde bulunabilirsiniz.

Business Class’ta ise ‘Hoş geldiniz’ içecekleri ile uçuşa başlayan misafirler, sefer kalkış saatine göre değişen ve porselen servislerle sunulan lezzetleri tadıyor. Menüde; Adana köfte, karnıyarık, mantı ve yaprak sarma gibi Türk mutfağının özel tatları oluyor. Dış hat uçuşlarında ise menüler değişebiliyor. Okyanus aşırı seferlerde ise, başlangıçta zengin ordövr seçenekleri sunuluyor ardından Türk sofralarında önemli bir yeri olan çorbalar servis ediliyor. Okyanus aşırı uçuşlarda iki ana yemek ve bazı uçuşlarda ise snack (atıştırmalık) servisi yapılıyor. Lezzetli yemeklerin tadını çıkardıktan sonra zengin sıcak içecek menüsünü inceleyerek tercihinizi yapabilir ya da lokum ve Türk kahvesi keyfiyle lezzet yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

 

 

 

Diğer Hava Yolları

Türk Hava Yolları Uçak Bileti Yorumlar